Jaki kurs wspinaczkowy wybrać?
Wspinaczka staje się coraz popularniejsza więc oczywiste jest to, że jest coraz bogatsza oferta szkoleń i kursów wspinania. Wszystko super, tylko co wybrać? Czy w ogóle są mi potrzebne jakieś kursy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Podpowiemy także, jaki kurs wspinaczkowy wybrać.
Zacznijmy od tego, że według nas warto zrobić kurs wspinaczkowy, chociażby w minimalnym zakresie. Jak to mówią “czym skorupka za młodu nasiąknie…“. Jeśli od początku będziemy robić coś źle, to późniejsze eliminowanie błędów może być bardzo trudne. Dodajmy na wstępie, że wspinanie to sport ryzykowny i trzeba być pewnym tego co się robi. I tu można by zadać pytanie, czy np. kolega, który pokazał nam jak asekurować, czy przewiązać się na stanowisku, na 100% pokazał nam jak robić to prawidłowo? Czy na pewno wspinamy się bezpiecznie?
Rodzaje kursów wspinaczkowych
Jeśli chodzi o rodzaje kursów to najlepiej wybrać taki, który odpowiada naszym umiejętnościom. Jeśli dopiero zamierzasz zacząć się wspinać, możesz po prostu przyjść na ściankę wspinaczkową i spróbować czy jest to sport akurat dla Ciebie. Zdarzyło się nam, że na kursie pojawił się ktoś, kto np. dostał taki kurs w prezencie, a nigdy wcześniej się nie wspinał. Ostatecznie okazało się, że jednak wspinanie to nie jego bajka 😉
Jeśli już się wspinamy i czujemy jakieś braki, albo chcemy poszerzyć wiedzę w jakimś zakresie możemy wybrać szkolenie, które rozwinie nas w konkretnym kierunku. Przykładowo ktoś już się wspina skałkowo, a może nawet był już na kursie i marzy mu się wspinanie w górach. Ale sam dobrze wie, że ma braki w operacjach linowych na wielowyciągówkach. A może nie do końca umie, albo nie pamięta, co w którymś momencie się robi, a budowa stanowiska na własnej asekuracji spędza mu sen z powiek 😉 W takim właśnie momencie można zrobić kurs wspinaczki wielowyciągowej, który też może być przydatny przed kursem taternickim.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do lektury 🙂
Kursy wspinaczkowe dla początkujących
Zaczynamy od podstaw, czyli co wybrać, jeśli nigdy się nie wspinałeś. Odpowiedzią może być climbing intro, czyli pierwsze kroki wspinaczkowe w skałach. Jest to super propozycja dla osób, które chciałyby po prostu zobaczyć czym jest wspinanie. Takie zajęcia odbywają się w malowniczych podkrakowskich dolinkach więc na 100% będzie to udany dzień, pełen nowych wrażeń. A może okazać się początkiem przygody na całe życie 🙂
Inną propozycją dla zupełnie początkujących jest kurs ściankowy, który trwa 2 dni i zajęcia prowadzone są na ściance. Podczas tego kursu poznasz podstawy wspinaczkowe. Jest to dobra propozycja w okresie zimowym, gdy nie możliwości zrobienia kursu na naszych skałkach 😉
Kolejnym szkoleniem również dla początkujących jest podstawowy kurs wspinaczki – cz. 1 – drogi ubezpieczone. Kurs ten przygotowuje do samodzielnego wspinania w skałkach po drogach obitych. Kontynuacją tego szkolenia jest kurs wspinaczki – cz. 2 – własna asekuracja, to już jest kurs bardziej zaawansowany, dedykowany osobom wspinającym się.
Pełny kurs skałkowy jest najpopularniejszym szkoleniem wspinaczkowym w Polsce, jego program jest bardzo obszerny. Teoretycznie kurs ten jest kierowany do początkujących adeptów wspinaczki. Jednak przez jego intensywność sugerujemy, żeby chociaż odwiedzić wcześniej ściankę, gdzie można zorientować się na czym polega ten sport. Inną opcją jest też wspomniane wcześniej climbing intro. To wszystko zaprocentuje na kursie, łatwiej będzie skupić się na programie mając już chociażby minimalne podstawy. Im bardziej przygotowany przyjdziesz na kurs tym więcej z niego wyniesiesz.
Kursy wspinaczkowe dla średnio zaawansowanych
Jeśli już się wspinasz i umiesz asekurować, albo masz za sobą jakieś podstawowe kursy, możesz rozwijać swoje wspinaczkowe zainteresowania na szkoleniach bardziej zaawansowanych.
Pierwszym proponowanym szkoleniem jest podstawowy kurs wspinaczki – cz. 2 – własna asekuracja, czyli kontynuacja kursu cz. 1. Podczas tego szkolenia poznajesz świat friendów i przeróżnych kości wspinaczkowych. Jest to też propozycja dla tych, którzy byli już na pełnym kursie skałkowym, ale chcieliby odświeżyć lub poszerzyć wiedzę w tym zakresie.
Kolejnym szkoleniem dla osób już wspinających się jest kurs wspinaczki wielowyciągowej. Jeśli marzą Ci się wielkie ściany w Dolomitach czy Tatrach, albo chcesz się lepiej przygotować do kursu taternickiego, szkolenie to jest dla Ciebie. Taki kurs prowadzimy w chorwackiej Paklenicy, gdzie można się wspinać na ponad 300-metrowych ścianach.
indywidualny kurs wspinaczkowy
Kursy standardowo prowadzone są w grupach czteroosobowych, czyli 1 instruktor na 4 kursantów. Jeśli potrzebujesz indywidualnego kursu, dla siebie albo grupy Twoich znajomych czy rodziny (max 4 osoby) możemy zorganizować kurs z dowolnego zakresu w dowolnym wymiarze czasowym. Może akurat razem ze znajomymi chcesz sobie zrobić przypomnienie przed nowym sezonem? Albo przez cały sezon nazbierało się parę wątpliwości?
zagraniczne kursy i obozy wspinaczkowe
To połączenie przyjemnego z pożytecznym 😉 w sumie dlaczego by nie zrobić kursu wspinaczkowego w miejscu, gdzie z reguły świeci słońce i jest ciepło? Wyobraź sobie, że przez dzień wspinasz się na skałkach, popołudnie spędzasz na plaży, a wieczorem objadasz się pysznościami w lokalnych restauracyjkach… Tak, nam też się to podoba dlatego prowadzimy kursy i obozy zagraniczne.
O ile na zagraniczne kursy podstawowe zapraszamy początkujących wspinaczy, to na obozach już powinno się wspinać i umieć asekurować. Głównym celem takiego wyjazdu jest podniesienie wspinaczkowych umiejętności. Zdarzają się jednak też obozy wspinaczkowe, na których przeprowadzamy podstawowe szkolenie wspinaczkowe.
Podsumowują, jaki kurs wybrać, zależy od Ciebie, czy już się wspinasz, czy dopiero zamierzasz to zacząć robić. Czy chcesz coś powtórzyć, czy rozwinąć się w jakimś konkretnym zagadnieniu, a może po prostu pojechać na wspinaczkowy wyjazd 😉
Na poniższej grafice prezentujemy, jak mniej więcej wygląda poziom najpopularniejszych kursów, w porównaniu ze sobą.
Wg tej grafiki, jeśli nigdy się nie wspinałaś/łeś to najlepiej zrobić climbing intro. Można też pójść na ściankę wspinaczkową żeby przekonać się czym jest wspinanie. Warto mieć jakiekolwiek doświadczenie wspinaczkowe przed rozpoczęciem kursu.
Kurs skałkowy pełny 6-dniowy realizowany jest zgodnie z założeniami PZA, tak samo jak dwuczęściowy podstawowy kurs wspinaczki – cz. 1 – drogi ubezpieczone 4 dni + cz. 2 – własna asekuracja 4 dni. Czyli program jest ten sam, jednak kurs dwuczęściowy jest w sumie dłuższy, więc jest więcej czasu na ćwiczenia. Oczywiste jest to, że przez 8 dni jesteś w stanie nauczyć się więcej niż przez 6 dni 😉 ale teoretycznie możesz mieć przerobiony ten sam program w 6 dni. Więc wybór należy do Ciebie!
do zobaczenia w skałach!